Dlaczego warto realizować aplikacje mobilne w oparciu o usługi AWS?

Dzisiejsze aplikacje mobilne muszą spełniać wiele wymagań, szczególnie w obszarze wydajności, skalowalności i, oczywiście, opłacalności. Zdecydowanie potrzebna jest więc zaawansowana, wspierająca owe aplikacje infrastruktura. 

Frontend aplikacji bazuje na sprzęcie użytkownika, jednak to nad backendem mamy największą kontrolę. Zarówno efektywność działania, jak i wiele innych czynników, wywierają wpływ na całą aplikację: ważne, aby wiedzieć, jakie wymagania produktowe należy spełnić. Kiedy pierwszą myślą jest skalowalność i wydajność, istnieje jedna prosta odpowiedź: AWS. Wielu ludzi nie dostrzega jego potencjału, który można doskonale wykorzystać przy aplikacjach mobilnych – chcielibyśmy to zmienić!

Rozwój nowoczesnych aplikacji mobilnych 

Współczesny programista mobile ma do dyspozycji 4 sposoby realizacji części frontowej aplikacji mobilnej: 

  • jako aplikacja natywna (najstarszy sposób),
  • jako aplikacja cross-platformowa, 
  • jako aplikacja hybrydowa, 
  • jako Progressive Web Application (PWA). 

Niezależnie od tego, który kierunek realizacji części frontowej wybierze zespół, mobilny ekosystem składa się z dwóch komponentów – zawsze potrzebny jest więc niezawodny backend. Zaawansowany sprzęt mobilny daje nowe możliwości, jednak czy dysponujemy rozwiązaniem skierowanym również na potrzeby backendu?

Spoiler: tak! 

Wymagania backend 

Zanim przejdziemy do omawiania narzędzi AWS, przyjrzyjmy się głównym celom w procesie tworzenia aplikacji mobilnych. Oczekujemy przede wszystkim:

  • Skalowalności rozwiązania i przygotowania do globalizacji,
  • Zachowania elastyczności,
  • Ulepszenia i zapewnienia bezpieczeństwa,
  • Krótkiego czasu wdrożenia,
  • Optymalizacji kosztów bieżących.

Nie trzeba chyba dodawać, że zbudowanie czegoś niestandardowego od podstaw wpłynie na niektóre z wymagań – w przypadku backendu najlepszym wyjściem często jest użycie istniejących rozwiązań zaprojektowanych do konkretnych celów.

Usługi AWS wpierające implementację backendu dla rozwiązań mobilych 

Rozwiązanie chmurowe firmy Amazon AWS dostarcza setki różnych komponentów, z których deweloperzy mogą śmiało korzystać w swoich projektach. Ogromne korzyści w zakresie rozwoju backendu mobilnego zapewniają w szczególności: 

Amazon S3 (Simple Storage Service) / Miejsce do przechowywania 

Zacznijmy od najważniejszego: przechowywanie. Usługa Amazon S3 (Simple Storage Service), oferuje skalowalną, zawsze dostępną i wysoce wydajną pamięć masową na poziomie obiektów. Może przechowywać – i chronić – prawie wszystko – niezależnie od tego, czy są to ogromne data lakes, elementy całych witryn internetowych, systemy kopii zapasowych, czy też wszystkie komponenty Twojej aplikacji mobilnej! 

AWS Amplify / Bezpośrednia integracja z usługami AWS 

Konfiguracja zaplecza, wsparcie zarządzania, publikowanie, a nawet zarządzanie treścią – AWS Amplify robi całkiem sporo! Ale to nie jedyna niespodzianka – AWS Amplify to szeroki zestaw narzędzi i usług, z których mogą korzystać zespoły programistów mobilnych. Co więcej, Amplify daje aplikacji mobilnej możliwość bezpośredniej integracji z różnymi usługami AWS (poza kodem backend). 

Amazon API Gateway / Odpowiedź dla API 

Dzisiejszy krajobraz cyfrowy opiera się na ekonomii API – oprogramowaniu, usługach i innych rozwiązaniach, zapewniających monitorowanie i zabezpieczanie interfejsów w dowolnej skali. W wielu przypadkach API stanowi istotną część szerszej logiki biznesowej. Dzięki Amazon API Gateway możemy tworzyć RESTful API i WebSocket API z dwukierunkową komunikacją w czasie rzeczywistym. Natomiast dzięki pracy w chmurze uzyskujemy możliwość dostosowania do skali „pay as you go”, wbudowanego monitorowania, wydajności na dużą skalę i, oczywiście, elastycznej kontroli bezpieczeństwa. 

AWS Lambda / Skalowalność serverless

AWS Lambda to usługa, która umożliwia uruchamiania kodu bez konieczności posiadania dedykowanych, fizycznych serwerów. Zamiast tego, AWS Lambda automatycznie skaluje aplikację, uruchamiając kod w odpowiedzi na określone zdarzenia. Kod aplikacji działa równolegle i przetwarza każdy wyzwalacz indywidualnie, skalując się w zależności od rozmiaru i obciążenia. To automatyczne skalowanie bez opóźnienia.

AWS Aurora / Dla danych relacyjnych 

Zgodna zarówno z MySQL, jak i PostgreSQL, Amazon Aurora to relacyjna baza danych, zbudowana dla chmury, łącząca wysoką wydajność, skalowalność, wysoką dostępność i trwałość. Krótko mówiąc, oferuje podstawowe cechy baz danych przedsiębiorstw z prostotą i opłacalnością rozwiązań typu open source. 

AWS Cognito / Do kontroli dostępu użytkowników 

Jeśli potrzebujesz rozwiązania do szybkiego dodawania rejestracji użytkowników, logowania i kontroli dostępu zarówno do aplikacji internetowych, jak i mobilnych, Amazon Cognito może z łatwością skalować się do milionów użytkowników. Co więcej, obsługuje również logowanie przez popularne media społecznościowe – np. Facebook, a także Google i Amazon.  

Ponadto, wspiera synchronizację danych między aplikacjami po stronie klienta i aplikacjami backendowymi. Dzięki temu Amazon Cognito może obsługiwać każdą aplikację mobilną, niezależnie od tego, ilu użytkowników ją posiada. 

Amazon SNS / Powiadomienia push 

Jeśli chcesz przesyłać wiadomości między dwiema aplikacjami (A2A) lub między aplikacją a użytkownikiem (A2P), Amazon SNS (Simple Notification Service) może zdziałać cuda. Idealnie nadaje się do szybkiej i bezproblemowej konfiguracji, obsługi i bezpośredniego wysyłania powiadomień (w tym – Mobile Push). Powiadomienia są niezbędne przy wielu usługach, a ponadto zwiększają atrakcyjność i funkcjonalność aplikacji. 

Amazon Pinpoint / Dla zrozumienia zachowań użytkowników Twojej aplikacji 

Jeśli chcesz lepiej poznać zachowania użytkowników, pomocny okaże się Amazon Pinpoint, który, w rezultacie, pozwoli Ci stworzyć lepiej kierowany, interesujący strumień danych. Jeśli tworzysz aplikację i chcesz ją zintegrować z komunikacją marketingową (inbound lub outbound), gorąco polecamy Amazon Pinpoint. 

AWS Device Farm / Testowanie na dużą skalę 

Po opracowaniu i stworzeniu aplikacji pozostaje jeszcze jeden ważny, ale często najtrudniejszy etap: testowanie. Tu niezastąpioną pomocą jest usługa AWS Device Farm, która umożliwia poprawę jakości poprzez dostęp do testowania rozwiązań w szerokiej gamie urządzeń mobilnych, bez konieczności posiadania infrastruktury testowej. Usługa umożliwia jednoczesne uruchamianie testów na wielu rzeczywistych urządzeniach, co przyspiesza proces wykonania testów, ale także generuje filmy i dzienniki, które pomagają w szybkiej identyfikacji potencjalnych problemów z aplikacją mobilną. 

Infrastruktura AWS / Going Global 

Chociaż nie jest to usługa sama w sobie, byłoby dużym błędem, gdybyśmy nie wspomnieli o globalnym zasięgu platformy. AWS jest dostępny w 21* regionach geograficznych, w których rozlokowanych jest
77 tzw. Availability Zones, czyli izolowanych lokacji, które są połączone siecią o wysokiej przepustowości w ramach regionu.
(* w momencie sprawdzania – AWS nieustannie się rozwija)

Opierając rozwiązanie o infrastrukturę chmurową, możemy w prosty sposób skalować platformę i uruchamiać infrastrukturę aplikacji w wielu regionach, zapewniając tak samo szybki i niezawodny dostęp do danych i usług obliczeniowych, niezależnie od położenia geograficznego użytkownika. Finalna infrastruktura z pewnością na tym skorzysta. 

Podsumowanie – AWS może wiele! 

Na początku wymieniliśmy kilka kluczowych wymagań backendowych, jak więc poradziłby sobie z nimi AWS? 

  • Skalowalność? Oprócz lokalizacji na całym świecie, opcji serverless (witaj, Lambdo!) i nie tylko, śmiało można rzec, że AWS oferuje najbardziej skalowalne rozwiązanie dla każdej aplikacji mobilnej. 
  • Elastyczność? Niezależnie od tego, czy korzystasz z natywnych rozwiązań AWS, czy przechowujesz poszczególne elementy w zasobach S3, chmura z pewnością należy do rozwiązań elastycznych. 
  • Bezpieczeństwo? Istnieje wiele usług, takich jak Amazon Cognito i API Gateway, które, w razie potrzeby, wzmacniają kontrolę nad działaniami pracowników. Nie zapominajmy, że hosting w AWS oznacza również korzyści związane z inwestycją w zabezpieczenia oferowane przez dostawcę. 
  • Szybkie wdrożenie? Wiele z rozwiązań AWS wykorzystuje istniejące już rozwiązania lub pomaga skrócić czas tworzenia nowych. 
  • Optymalizacja kosztów? Serverless oznacza brak opłat za zasoby, których nie wykorzystujesz. Koszty operacyjne ulegają więc znacznemu obniżeniu. 

Platforma AWS jest środkiem idealnym do osiągnięcia celu – pomoże Ci go osiągnąć szybciej, lepiej i skuteczniej.  

Dzięki usługom AWS zdecydowanie łatwiej jest tworzyć, testować i wdrażać aplikacje mobilne, które stanowią „wierzchołek góry lodowej” w ramach realizacji dedykowanego projektu. Na bazie odpowiednio zaprojektowanej infrastruktury, przy wykorzystaniu komponentów AWS, aplikacja mobilna może być skalowana od prototypu do wersji produkcyjnej dla milionów użytkowników.

Chcesz tworzyć aplikacje mobilne z infrastrukturą AWS?

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej! Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na Twoje pytania, a może zainspirowaliśmy do zadania nowych? 

Nasi eksperci
/ Dzielą się wiedzą

19.11.2024

PIM + AI = Sukces / Optymalizacja systemów PIM z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

AI

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu zarządzanie informacjami produktowymi stało się jednym z kluczowych wyzwań, szczególnie dla firm działających na wielu rynkach. Choć o sztucznej inteligencji mówi się coraz więcej, wiele dostępnych materiałów dotyczy głównie teorii lub odległej przyszłości. My idziemy o krok...

Ilustracja przedstawiająca robota reprezentującego sztuczną inteligencję, otoczonego symbolami wyzwań i błędów w sztucznej inteligencji. Obraz zawiera pomarańczowy mózg, zepsutą żarówkę i cyfrowe piksele, symbolizujące dane i zagrożenia etyczne związane z awariami sztucznej inteligencji
30.10.2024

Wpadki AI / Gdy sztuczna inteligencja wymyka się spod kontroli

AI

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wszystkie branże, oferując naprawdę imponujące możliwości w zakresie wydajności, szybkości i innowacyjności. Jednak w miarę jak systemy AI stają się coraz bardziej zintegrowane z procesami biznesowymi, staje się oczywiste, że narzędzia te nie są również pozbawione wad. Od małych błędów po poważne...

AI w optymalizacji łańcucha dostaw materiałów budowlanych
28.10.2024

Zastosowanie sztucznej inteligencji w optymalizacji łańcucha dostaw materiałów budowlanych 

E-Commerce

Czy sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować zarządzanie łańcuchami dostaw materiałów budowlanych? Dowiedz się, jak AI może pomóc w optymalizacji prognozowania zapotrzebowania, zarządzaniu zamówieniami i stanami magazynowymi, a także zminimalizować ryzyko i spersonalizować ofertę dla klientów. Odkryj przyszłość AI w branży...

Ekspercka wiedza
dla Twojego biznesu

Jak widać, przez lata zdobyliśmy ogromną wiedzę - i uwielbiamy się nią dzielić! Porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc.

Napisz do nas

<dialogue.opened>