Unity Group zorganizowało szkolenie programowania dla dziewczynek w Szwajcarii. Wspieramy młode pokolenia i siłę kobiet w IT!
Czy wiesz, że pierwszym na świecie programistą komputerowym była kobieta? W latach czterdziestych XIX wieku Ada Lovelace napisała pierwszy na świecie algorytm mechanicznej maszyny obliczeniowej (silnik analityczny), który istniał tylko na papierze i nigdy nie został zbudowany.
W sobotę 21 września 2019 r. Grupa 10-letnich dziewcząt poszła śladami Ady do Alte Chuchli w Zurychu, aby odkryć tajniki programowania. Warsztaty, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodziców Kilchberg i prowadzone przez Unity Group, rozpoczęły się od prezentacji krótkiej historii kobiet, które pomogły ukształtować wczesne lata technologii informatycznych. Dziewczyny były bardzo zaskoczone, gdy dowiedziały się, że pierwsze komputery elektroniczne były programowane przez kobiety, które wtedy przewyższały liczebnie mężczyzn w tej dziedzinie!
Lubię uczyć się nowych rzeczy, fajnie było spotkać się z moimi koleżankami i robić z nimi coś interesującego
– Sofia, lat 10.
Do pierwszego doświadczenia w programowaniu wybraliśmy Scratch – edukacyjny język programowania wizualnego, mający na celu nauczenie dzieci podstawowych pojęć programowania i podstawowych algorytmów. Wymagane uporządkowane i logiczne myślenie to przydatne umiejętności, nawet dla tych, którzy nie mają zamiaru zostać programistą.
Dziewczyny uwielbiały eksperymentować z różnymi blokami kodu i układać je w celu kontrolowania i animowania kreskówkowego zwierzęcia. Niektóre były tak pochłonięte, że nie chciały wychodzić i pytały, jak mogą dalej kodować w domu!
Uwielbiałam wybierać różne zwierzęta i tła do gry
– Emma, lat 10.
Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy dziewczynki, dając im przedsmak wiedzy informatycznej, podważając wspólne stereotypy i wreszcie pokazując, że programowanie może być zabawne! Rodzice dziewczynek również byli pozytywnie zaskoczeni entuzjazmem jaki wywołały warsztaty wśród ich dzieci. Ze względu na duże zainteresowanie, planujemy już kolejne warsztaty dla młodych dziewczyn. Potencjał takiej inicjatywy eksplorowaliśmy już podczas zeszłorocznej edycji warsztatów.
Nauka programowania to nauka innego języka, podobna do pisania. Można stworzyć coś, czego inni mogą doświadczyć. Logiczne myślenie odgrywa ważną rolę w programowaniu (…), są to ważne umiejętności do rozwijania, nawet jeśli nie zajmujesz się pracą z komputerem. A jeśli dziecko chce pracować w tej szybko rozwijającej się dziedzinie, lepiej zacząć wcześnie. Zaletą będzie przynajmniej zrozumienie pojęcia informatyki.
– Susanne, mama Sofii.