Rozwiązanie:
B2B E‑Commerce
Branża:
FMCG
Platforma B2B do zamówień materiałów poligraficznych i reklamowych dla restauratorów
Wyzwanie
McDonald’s na polskim rynku istnieje od 1992 roku i od lat utrzymuje wysoką dynamikę rozwoju. Obecnie w ponad stu pięćdziesięciu miejscowościach Polski działają 445 restauracje. McDonald’s jest jednym z największych pracodawców w Polsce – obecnie zatrudnia ponad 22 500 osób. 80% restauracji polskiej sieci McDonald’s to restauracje licencyjne, a więc prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców, których jest obecnie 72. Licencjobiorca McDonald’s to samodzielny przedsiębiorca, prowadzący własną restaurację pod szyldem i w ramach systemu McDonald’s. Inwestując własne środki finansowe, osoba taka korzysta zarówno z systemu stworzonego przez korporację, jak i jej doświadczenia.
- Celem projektu było uruchomienie nowej platformy B2B zintegrowanej z systemem Comarch ERP XL. Platforma B2B miała być wykorzystywana przez właścicieli restauracji McDonald’s w Polsce do realizacji zamówień.
- Integracja z systemem magazynowym.
- Integracja z modułem spedycyjnym.
- Wprowadzenie kategoryzacji klientów z możliwością edycji.
- Optymalizacja procesu zamówienia i obsługi klienta.
- Wszystkie zmiany w magazynie powinny być szybko widoczne z poziomu sklepu.
- Rozróżnienie jednostek miary produktów dostępnych w sklepie na sztuki i komplety.
- Zrealizowanie projektu w nowym designie.
Rozwiązanie
- Realizacja projektu została podzielona na trzy etapy: Projekt konsultingowy, analizę funkcjonalną i wdrożenie platformy.
- Projekt konsultingowy: Ekspert Univio uczestniczył w warsztatach wdrożeniowych systemu ERP i był zaangażowany w wytworzenie koncepcji odnoszącej się do integracji kontrahentów oraz produktów, a także sposobu przekazywania danych dotyczących zamówień pomiędzy systemami.
- Podczas analiza funkcjonalnej (Sprint 0) powstała skrócona dokumentacja wymagań, co przełożyło się na listę rzeczy do wykonania (backlog).
- Wdrożenie platformy odbywało się iteracyjnie oraz opierało się na metodyce zwinnej.
- Wybraliśmy technologię Magento – wybór wynikał z wymagań funkcjonalnych klienta dotyczących projektu, a także konkretnych uwarunkowań związanych z integracjami systemowymi.
- Zbudowaliśmy mechanizm polegający na prezentacji oferty w sposób selektywny, w zależności od wybranych atrybutów / właściwości produktu i kontrahenta.
- Dopasowaliśmy moduł RMA (pozwalający na zarządzanie zwrotami i reklamacjami) do oczekiwań klienta – rozszerzyliśmy moduł o możliwość składania reklamacji na produkty i usługi zamawiane offline.
- Przygotowaliśmy dedykowaną ścieżkę koszykowania dopasowaną do specyfiki branży. Platforma jest także przygotowana do dalszego rozwoju, zwłaszcza w obszarze rozbudowy systemu wspierającego operatorów oraz narzędzie do tworzenia produktów personalizowanych.