Trendy Digital Transformation kształtujące przyszłość

Wiele może się zmienić w przeciągu 25 lat. Wiele już się zmieniło #Since1997 roku. Ale co z następnymi 25 latami? Wszyscy zaobserwowaliśmy, że technologia rozwija się w tempie wykładniczym, co oznacza, że zmiany, które są przed nami, na pewno będą większe niż te, które już nastąpiły, prawda?

W rzeczywistości istnieje wiele trendów digital transformation kształtujących przyszłość przemysłu – każdego przemysłu 😉 – wiele z nich omówiliśmy w naszych prognozach rynkowych na następne 25 lat (duży krzykliwy link poniżej 😉). Dziś chcemy powiedzieć więcej o ogólnej ewolucji i przyszłości digital transformation w najszerszych pociągnięciach.

Pierwsze 5 lat / Wszędzie dane

IT to skrót od Information Technology (nie każdy o tym wie 😉 ). Często skupiamy się na tej ostatniej części, ale o jakich danych mowa?

Naturalnie, w miarę jak coraz więcej procesów (a w niektórych przypadkach całe interakcje z klientami) przeniesiemy do sieci, dane będą generowane na niespotykaną dotąd skalę. W 2020 roku przeciętna osoba generowała 1,7 MB danych na sekundę. Większe wykorzystanie internetu, więcej urządzeń cyfrowych i więcej… wszystkiego, tylko pomnoży tę liczbę.

Wiele ze zbieranych danych marnuje się już teraz – często siedzą w surowych, niesformatowanych stanach – ale AI i uczenie maszynowe zwiększają swoje kompetencje, aby sprostać tym potrzebom.

Takie rozwiązania znajdują wgląd poza ludzkim pojmowaniem. Pokaż nam wykres porównujący dwie wartości, w porządku. 3 wartości? Poradzimy sobie. 100 wartości? Cóż… zgubiłeś nas.

Nie będzie to jednak kompletna bułka z masłem. GDPR i inne regulacje już istnieją, aby zapewnić, że takie zbieranie danych jest zarówno uczciwe, jak i etyczne. Ten trend nie ulegnie zmianie, ale nadal istnieją niezliczone zastosowania, które należy rozważyć poza danymi umożliwiającymi bezpośrednią identyfikację. Wartości wydajności w produkcji, różnice geograficzne czy nawet proste testy A/B tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe, to tylko niektóre z najbardziej natychmiastowo oddziałujących trendów digital transformation kształtujących przyszłość przemysłu dziś i jutro.

Pierwsze 5 lat / Architektura upadnie, by się odbudować

Monolity to już przeszłość. W tej chwili jeszcze istnieją, jasne, ale nikt nie planuje budowy nowych. W dzisiejszych czasach nowy monolit jest zazwyczaj postrzegany jako błąd lub wypadek. Największym tego powodem jest to, że nawet najmniejsza zmiana w nich jest niemożliwa – trzeba przerabiać całość.

W wielu naszych prognozach potrzeba modułowości staje się bardzo wyraźna. Niezależnie od tego, czy chodzi o dodawanie nowych kanałów, rozbijanie monolitów w celu optymalizacji kluczowych komponentów, czy nawet dostosowanie UI do unikalnych osób, możliwość dokonywania częstszych, mniejszych zmian przewyższa korzyści płynące z dużych, wyczerpujących zasoby wysiłków replatformowania. Jest również bardzo prawdopodobne, że ten wzrost popularności platform modułowych zbiegnie się z potrzebą analizowania danych zarówno na dużą, jak i małą skalę, w zależności od potrzeb.

Oczywiście, aby tak się stało, firmy muszą pracować nad modułowym, kompozytowym szkieletem. My stawiamy na architekturę MACH. Wykorzystuje ona najbardziej popularne i przyszłościowe technologie dnia dzisiejszego, takie jak API, chmura (więcej na ten temat w dalszej części!) i mikroserwisy, aby zapewnić dokładne przeciwieństwo monolitu.

Pierwsze 15 lat / Fizyczny sprzęt zacznie zanikać

Porozmawiaj z jakąkolwiek osobą z branży IT, a prędzej czy później pewnie powie Ci o chmurze. (Zażartowalibyśmy z samego terminu, ale już to zrobiliśmy 😉)

Jednak chmura to nadal w swojej istocie „tylko czyjś komputer”, ale właśnie dlatego jest tak wspaniała. Korzyści już są – skalowalność, możliwość pozyskania większej ilości sprzętu w razie potrzeby i brak konieczności martwienia się o utrzymanie. Coraz częściej jednak pojawiają się również obawy natury ekologicznej, że firmy nie potrzebują własnych serwerów. Cały ten sprzęt wiąże się z kosztami dla środowiska.

A na poziomie osobistym, możemy się zastanawiać, czy komputer domowy będzie nadal tak ważny jak dziś. Pomijając pewne niszowe przypadki, takie jak gry komputerowe, typowy użytkownik spędza czas na przeglądaniu Internetu i przechowywaniu sporadycznych plików. Z narzędziami online, prosty tablet oparty na przeglądarce może już zrobić większość z tych rzeczy. Gdy IoT wzrasta w popularności i możliwościach, tradycyjny komputer domowy może po prostu przejść drogę wszystkich innych monolitów.

Pomiędzy tymi dwoma rzeczami, modele multiexperience i omnichannel staną się w zasadzie jedynymi możliwościami. Firmy, które „po prostu posiadają stronę internetową” będą przegrywać z tymi, które są gotowe na adaptację.

Pierwsze 15 lat / Hiperpersonalizacja będzie bardziej naturalna

Umiejętność wstrzelenia się w czyjeś osobiste preferencje jest ważna, oczywiście. Ludzie robią to w rozmowach, odkąd zaczęli mówić (prawdopodobnie – jesteśmy starzy, ale nie aż tak starzy). Pracownicy restauracji używają tej sztuczki, by dostawać lepsze napiwki, luksusowe sklepy korzystają z osobistych asystentów, by poznać gusta klientów … a kanały online najpierw skupiły się na skali. Pozostają w tyle, ale postęp jest już duży! Personalizacja jako koncepcja już istnieje. Sklepy e-commerce kochają silniki rekomendacji, ponieważ wykorzystują one modele uczenia maszynowego, które poznają preferencje użytkownika i znajdują produkty, których zakup jest statystycznie najbardziej prawdopodobny. Wiele źródeł już potwierdza, że prowadzi to do lepszych konwersji w marketingu, lepszych wyników dla firm i ogólnie większych, wpływowych zwrotów z inwestycji.

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Od marketingu po dynamiczne strony, już teraz możemy dostosować bardzo wiele. W przyszłości digital transformation możemy się spodziewać, że stanie się to normą.

Istnieją ku temu dwa powody:

Ponieważ możemy. Nowoczesna technologia pozwala przede wszystkim na bardziej wyrafinowane doświadczenia. Modułowość MACH (powyżej) i cyfrowe narzędzia do doświadczeń wspierają to i, niespodzianka, oba są coraz częściej używane.

Ponieważ mamy dostęp do informacji i AI, które to umożliwiają (patrz dane, powyżej). Hiperpersonalizacji nie da się zrobić ręcznie, więc tylko dzięki automatyzacji – zasilanej bezpośrednimi danymi – można to osiągnąć.

W przyszłości sama marka może zostać dostosowana do indywidualnych gustów. Na przykład, już teraz dysponujemy design systems, które pozwalają na łatwą wymianę elementów. W trosce o dostępność moglibyśmy wdrożyć inteligentne modele, które dostosowują rozmiary i kolory tak, aby każdy użytkownik miał jak najlepsze doświadczenia.

Być może w przyszłości będzie to nawet przenikać do świata rzeczywistego, z adaptowalnymi billboardami lub oznakowaniem, które reaguje na osoby znajdujące się najbliżej. Technologia Geo-tagging już istnieje, więc nie jest aż tak ciężko to sobie wyobrazić.

Za 25 i więcej lat / Logistyka będzie o wiele bardziej skomplikowana

Do tej pory większość operacji logistycznych miała luksus działania na płaszczyźnie 2D.

Jednak w pewnym momencie w przyszłości to się zmieni. Wraz ze wzrostem wykorzystania dronów, logistyka 3D i wyzwania, takie jak poruszanie się w ograniczonych przestrzeniach powietrznych, staną się bardziej powszechne. A to dopiero początek.

Gdy ludzkość wyleci poza Ziemię, matematyka stanie się o wiele bardziej skomplikowana. W obecnej logistyce istnieje wiele stałych – dla wszystkich zamiarów i celów adres A i adres B są oddalone od siebie o X jednostek odległości. W przestrzeni kosmicznej sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Planety, księżyce i inne ciała niebieskie obracają się, więc w każdym punkcie musimy obliczyć ruchomą odległość między dwoma obracającymi się kulami. A to wszystko nie wliczając nawet istnienia orbit i wielu innych zmiennych. Na przykład, czy szybciej i taniej jest wysłać przesyłkę na Marsa teraz, czy poczekać kilka tygodni, aż ich orbity będą znacznie bliżej?

Nie jest to matematyka, z którą chcemy mieć do czynienia, ale rodzaj myślenia typu big-brain, który wcześniej czy później ukształtuje przyszłość digital transformation.

Digital transformation jest przyszłością

Jeśli mamy zakończyć ostatnią uwagą, to będzie nią to, że innowacje są kwestią tego, kiedy, a nie czy. Myśląc, że nic się nie zmieni, można się nieźle zaskoczyć, kiedy to nieuchronnie nastąpi. Najlepszym sposobem, aby nie dać się w tę pułapkę złapać, jest świadomość aktualnych trendów, otwartość na nowe pomysły i chęć patrzenia do przodu, a nie wstecz.

Nasi eksperci
/ Dzielą się wiedzą

19.11.2024

PIM + AI = Sukces / Optymalizacja systemów PIM z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

AI

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu zarządzanie informacjami produktowymi stało się jednym z kluczowych wyzwań, szczególnie dla firm działających na wielu rynkach. Choć o sztucznej inteligencji mówi się coraz więcej, wiele dostępnych materiałów dotyczy głównie teorii lub odległej przyszłości. My idziemy o krok...

Ilustracja przedstawiająca robota reprezentującego sztuczną inteligencję, otoczonego symbolami wyzwań i błędów w sztucznej inteligencji. Obraz zawiera pomarańczowy mózg, zepsutą żarówkę i cyfrowe piksele, symbolizujące dane i zagrożenia etyczne związane z awariami sztucznej inteligencji
30.10.2024

Wpadki AI / Gdy sztuczna inteligencja wymyka się spod kontroli

AI

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wszystkie branże, oferując naprawdę imponujące możliwości w zakresie wydajności, szybkości i innowacyjności. Jednak w miarę jak systemy AI stają się coraz bardziej zintegrowane z procesami biznesowymi, staje się oczywiste, że narzędzia te nie są również pozbawione wad. Od małych błędów po poważne...

AI w optymalizacji łańcucha dostaw materiałów budowlanych
28.10.2024

Zastosowanie sztucznej inteligencji w optymalizacji łańcucha dostaw materiałów budowlanych 

E-Commerce

Czy sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować zarządzanie łańcuchami dostaw materiałów budowlanych? Dowiedz się, jak AI może pomóc w optymalizacji prognozowania zapotrzebowania, zarządzaniu zamówieniami i stanami magazynowymi, a także zminimalizować ryzyko i spersonalizować ofertę dla klientów. Odkryj przyszłość AI w branży...

Ekspercka wiedza
dla Twojego biznesu

Jak widać, przez lata zdobyliśmy ogromną wiedzę - i uwielbiamy się nią dzielić! Porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc.

Napisz do nas

<dialogue.opened>